I eat fast food about once a month. Unless its my local Chinese place I am usually disappointed with what I get and how much it cost. Just recently got Wendy's for the wife and I. Was $20 and the fries were cold and stale and the hamburger was room temperature. I am the cook in the house and I can make hamburgers that will knock your socks off and they are hot and fresh and it wont cost $20.
My Christmas meal was a chicken done in the oven with Potatoes, Yucca, Carrots and smothered in a gravy with garlic and onions and done with a pot of white rice and I think the whole meal was around the same $20. It was tasty as all hell and we ate it over two days and my wife still has a little left for lunch tomorrow.
There is the prep and clean up which I guess has to be factored into the cost but I enjoy cooking and my wife does all the cleaning and there is no take out place that delivers the same meal.